Twente heeft véél meer musea dan u denkt. Ervaar het rijke textielverleden, het boerenleven, techniek of natuur. Bewonder kunst-van-alle-tijden. En leef je uit in bijzondere workshops. Een aanrader voor jong en oud.
Op dinsdag 1 april om 12.00 uur opent het Heiligenbeeldenmuseum weer haar deuren. Voor 2025 is gekozen voor ICONEN als thema. Uit de verzameling van de onlangs overleden, iconenschilder Hennie Oude Middendorp uit Hengelo(O) die bestaat uit ruim van meer dan 100 afbeeldingen met heiligen en religieuze motieven worden tentoongesteld.
De tentoonstelling Zien & Geloven. Zintuiglijke ervaring in de late middeleeuwen neemt je mee naar het Europa van de late middeleeuwen, een tijd waarin kunst en geloof intens met elkaar verweven waren. Objecten werden niet alleen bekeken en bewonderd; ze werden aangeraakt, geproefd, geroken en gehoord.
De tentoonstelling ‘De vlag hangt al uit!!!’ presenteert bijzondere objecten en persoonlijke verhalen over de belevenissen van Almeloërs tijdens de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding op 4 en 5 april 1945. De expositie is te zien van 4 april tot en met 17 augustus 2025.
Met korting naar het Stedelijk Museum Almelo en daarna iets lekkers eten bij de Bolletje Winkel? Dat kan met de speciale arrangementen die het museum en Bolletje aanbieden.
Het Stedelijk Museum Almelo krijgt een ruimer en representatief onderdak: het Hofkeshuis uit 1775 aan de Grotestraat Noord. Dinsdag 30 mei heeft de gemeenteraad van Almelo ingestemd met het voorstel van wethouder Jan Martin van Rees om dit monumentale pand in classicistische stijl aan te kopen en te verhuren aan het museum.
Twente telt tal van podia, van intiem tot large, van overdekt tot open air. Trots zijn we op artiesten uit de streek die met muziek, cabaret, musical, toneel en revue op de planken staan. En net zo blij met optredens van (inter)nationale toppers. Komt dat zien!
Op woensdag 16 april maakt de Nederlandse Reisopera de 8 winnende wensen bekend waar vanaf juni theatervoorstellingen van worden gemaakt, als onderdeel van het Wenschede-project.
Een theaterproductie van Theater Producties Twente waarvoor o.a. Wilminktheater, Muziekcentrum, Nederlandse Reisopera, Theater Sonnevanck en de Theatermakerij de koppen bij elkaar hebben gestoken voor een voorstelling waarin het 700-jarige bestaan van Enschede gevierd wordt. Een imponerend drieluik, die een maandlang is te zien: 13 juni t/m 13 juli.
Van 27 april tot en met 3 mei 2025 staat Twente in het teken van topkamermuziek tijdens de Stift Musical Encounters (SME). Veelbelovende jonge musici uit binnen- en buitenland krijgen een week lang intensieve coaching van gerenommeerde masters van het Stiftfestival, waaronder violist Daniel Rowland.
Als Lodi Deiman (1982) ergens geen spijt van heeft, dan is het wel dat ze vijf jaar geleden met man en drie zonen vanuit Utrecht terug is gekeerd naar geboortegrond. Na een jaar of twintig terug in Enschede. Waar de huizen groter en betaalbaarder zijn, waar de lucht zoveel schoner is dat ademen ineens een stuk lichter gaat. Weg uit die ongelooflijke drukte met die vastgelopen huizenmarkt.
Theater Sonnevanck maakt avontuurlijk muziektheater over de wereld van vandaag. Voorstellingen voor kinderen, jongeren, hun familie en vrienden. Toegankelijk en kleurrijk, vol humor en livemuziek. Voor iedereen vanaf 4 jaar in het theater, in speellokalen op basisscholen en op middelbare scholen in onze eigen theatertruck.
Kunst is een breed begrip. Eeuwenoud of modern, realistisch of abstract. Twente maakt het zichtbaar in musea, galerieën, (beelden)tuinen, in stad of dorp. Op Twentse bodem spelen zich kleurrijke kunstevents af. Laat u verrassen!
Op 19 januari jongstleden eindigde de eerste editie van de Biënnale Overijssel in Kunsthal Almelo. Een grote tentoonstelling van schilderkunst uit Overijssel tussen 1800 en heden. Gezien de duizenden bezoekers en vele positieve reacties mag het evenement een succes worden genoemd.
Na een wisselperiode waarin de huidige tentoonstelling plaatsmaakt voor een nieuwe, opent op zondag 6 april de 102e tentoonstelling van Kunsthal Almelo. Hier zullen vier kunstenaars met diverse kunstvormen hun werk presenteren: Linda Biemans, Hans Mateboer, Ima Amu en Cynthia Lim. Ook deze expositie is gratis toegankelijk en loopt van zondag 6 april tot en met zondag 15 juni 2025.
Ja, zo kun je de wandeling noemen die je dit seizoen kunt maken in het Museum voor Heiligenbeelden, gevestigd in de Antoniuskerk op de Kranenburg. Als u een bezoek brengt aan dit museum maakt u kennis met rond honderd iconen. Dat zijn wonderschoon op houten panelen geschilderde afbeeldingen van heiligen of van een religieuze gebeurtenis uit het Oude of Nieuwe Testament.
Beiden lid van kunstenaarscollectief O-Art uit Oldenzaal. Zij hebben hun atelier in een ateliergebouw aan de Jacob Catstraat 2, samen met 10 andere kunstenaars. Truus exposeert in dit gebouw in de maanden april t/m augustus met haar schilderijen. Bij Machteld Kuiper kan een afspraak gemaakt worden om haar ruimtelijke keramische werken te bekijken en/of een bestelling op maat te maken.
Kunstliefhebbers opgelet! Vrijdag 18 tot en met maandag 21 april en vrijdag 25 t/m zondag 27 april 2025 vindt het jaarlijkse Kunstmoment Diepenheim plaats. Een unieke gelegenheid om te genieten van kunst en cultuur in het schilderachtige stadje Diepenheim. Op bijzondere locaties in het centrum en in het prachtige buitengebied van Diepenheim. Kom genieten van het Twentse landschap, de open sfeer, de kunst, de kunstenaars en de vele activiteiten.
Twente koestert zijn cultureel erfgoed. Het paasvuur, oogstfeest, boer’nbrufte, oude ambachten, we houden het levend. En onder elkaar spreken we graag dialect. Dat hoort bij onze identiteit. Die we overigens wél in een eigentijds jasje durven steken.
MBS zoekt naar uitbreiding voor het gastenteam. Heb je interesse? Bezoek dan onze vrijwilligersmarkt op zondag 13 april en ontdek de mogelijkheden bij Museum Buurtspoorweg. Je bent welkom tussen 11:00 en 15:00 uur.
Dit voorjaar biedt Kaliber opnieuw een inspirerend aanbod van korte cursussen in Twente. Ideaal voor wie iets nieuws wil leren, een oude hobby wil oppakken of een bestaande vaardigheid wil verbeteren – zonder langdurige verplichtingen. De cursussen duren slechts enkele weken, waardoor je in korte tijd veel kunt ontdekken en ontwikkelen. Dankzij de kleine groepsgrootte krijgt iedere cursist de persoonlijke begeleiding die nodig is om optimaal te groeien. Bovendien is er aanbod voor alle leeftijden, van de allerkleinsten tot volwassenen en senioren.
Maar…..met Pasen zijn alle schapen bevallen en mag de kooi weer open voor publiek. 21 April op tweede paasdag houden wij ons jaarlijks evenement Lente in de kooi waar jullie van harte welkom zijn tussen 10:00 en 16:00 uur. Wij hopen op heel veel vrolijke kinderstemmetjes die zich mengen met het schattige geblaat van onze lammertjes.
Het wandelseizoen gaat weer beginnen! Ter gelegenheid daarvan verschijnt Diepe gronden van Nicolet Steemers op 28 maart in een €10-editie. Diepe gronden is een meeslepende psychologische thriller die laat zien dat er meer manieren zijn om de weg kwijt te raken in de wildernis…
Kunst en cultuur zijn voor iedereen, ongeacht leeftijd. Dat bewijst Twents Zilver, een project dat 55-plussers de kans biedt om creatief bezig te zijn en elkaar te ontmoeten. Met een breed aanbod van cursussen en kunstcafés maken deelnemers kennis met tekenen, schilderen, dichten, muziek en zelfs smartphonefotografie. We spreken met Babeth Geerdink, projectleider van Twents Zilver.
De Nederlandse Reisopera reist vanaf zaterdag 25 januari2025 met een nieuwe operaproductie Ariadne auf Naxosdoor het land. De Zweedse regisseur Sofia Adrian Jupither maakt met deze productie haar Nederlandse debuut. In haar enscenering schuift ze – letterlijk – twee uiteenlopende kunstvormen in elkaar: ‘Als je goed bent in wat je doet, maakt het niet uit of je operazanger of komiek bent.’ In de hoofdrollen schitteren o.a. Nederlandse stersoptraan Annemarie Kremer en de Zweedse tenor Daniel Frank. De muzikale leiding is in handen van Jac van Steen en de begeleiding wordt gedaan door orkest Phion.
Operazangers versus komedianten In deze opera zijn we getuige van een clash tussen operamakers en komedianten, tussen ‘elitaire’ klassieke musici en makers van amusement. Door omstandigheden moeten ze samen een voorstelling opvoeren en voilà: de avond wordt een succes! De combinatie van ogenschijnlijk ‘hoge’ en ‘lage’ kunst blijkt een schot in de roos. De verbindende kracht van muziek is onweerstaanbaar voor iedereen. In de hoofdrollen schitteren de internationaal bekende Nederlandse sopraan Annemarie Kremer en de veelgeprezen Zweedse tenor Daniel Frank.
Het verhaal Ariadne auf Naxos is een tragikomische opera die een ‘voorstelling in een voorstelling’ bevat. Het verhaal speelt zich af in het huis van een steenrijke man, waar koortsachtig een feestavond wordt voorbereid. Met een serieuze opera naar de mythe van Ariadne, een klucht in een burleske entourage, en een vuurwerk als finale. Wanneer door tijdnood op last van de gastheer opera en klucht in elkaar moeten worden geschoven – om de vuurwerkshow niet in gevaar te brengen – zijn de rapen gaar! We zijn getuige van een vonkende botsing tussen ‘hoge’ en ‘lage’ kunsten. En een schoolvoorbeeld van wie betaalt, bepaalt…?
Een humoristische ode aan podiumkunstenaars
De Zweedse regisseur Sofia Adrian Jupither is voor het eerst te gast bij de Reisopera. Ze focust in haar ensceneringen op de psychologie van de karakters: “Ik wil weten water er van binnen gebeurt, waarom doen mensen wat ze doen?” Sofia werkt, zoals ze zelf zegt, ‘in de Scandinavische traditie Ingmar Bergman en Henrik Ibsen’. Op haar zestiende werd ze verliefd op opera én op operazangers. “Dit stuk is door Hofmannsthal en Strauss geschreven als een ode aan al die podiumkunstenaars. Met een flinke lading humor maar ook veel empathie voor het opera-vak waarin wij werken.” Lees een eigen interview met Sofia Adrian Jupither in deze link.
Een gewichtig tussendoortje
Wat hebben een tragische, in de steek gelaten prinses uit de Griekse mythologie en een kokette, flirterige aanvoerster van een troep komedianten met elkaar gemeen? Weinig, zou je op het eerste gezicht zeggen. En toch delen zij in de opera Ariadne auf Naxos het toneel alsof het de normaalste en meest natuurlijke zaak van de wereld is. Dat is de grote verdienste van componist Richard Strauss en librettist Hugo von Hofmannsthal. Samen schiepen zij een opera waarin zij opzichtig en vermakelijk spelen met historische perioden, genres en stijlen, en die ook nu nog, meer dan honderd jaar later, opmerkelijke fris en modern aanvoelt. Lees een achtergrondartikel over deze opera in deze link.
Team
Dirigent – Jac van Steen
Regie – Sofia Adrian Jupither
Decorontwerp – Erlend Birkeland
Kostuumontwerp – Maria Geber
Lichtontwerp – Ellen Ruge
Assistent lichtontwerp – Lianne Eikelenboom
Choreografie – Roger Lybeck
Cast
Der Haushofmeister – Kharim Amier
Ein Musiklehrer – Martijn Sanders
Der Komponist – Dorottya Láng
Der Tenor/Bacchus – Daniel Frank
Ein Offizier – Cyprien Crabbé
Ein Tanzmeister – Manuel Günther
Ein Perückenmacher – Fabian Homburg
Zerbinetta – Juliana Zara
Primadonna/Ariadne – Annemarie Kremer
Harlekin – Georgiy Derbas-Richter
Scaramuccio – Sander de Jong
Truffaldin – Artur Janda
Brighella – Xavier Hetherington
Najade – Rebecca Murphy
Dryade – Rommie Rochell
Echo – Hannah Gries
Met Phion, orkest van Gelderland & Overijssel
Tournee: 25 januari – 2 maart 2025 Tijdsduur: 2 uur en 45 minuten, inclusief pauze Taal: Gezongen in het Duits met Nederlandse en Engelse boventiteling
September 5
Artiest(en): Filmhuis Hengelo
Locatie: Schouwburg Hengelo
VS/DE, 2024, 97 min. 12+Regie: Tim FehlbaumCast: John Magaro, Ben Chaplin, Leonie Benesch e.a.
Details evenement
September 5
Artiest(en): Filmhuis Hengelo
Locatie: Schouwburg Hengelo
VS/DE, 2024, 97 min. 12+Regie: Tim FehlbaumCast: John Magaro, Ben Chaplin, Leonie Benesch e.a.
The Last Showgirl
Concordia Filmhuis: Filmzaal 2
Pamela Anderson schittert als Shelley, een ervaren Las Vegas-showgirl die voor een nieuwe toekomst staat.
Details evenement
The Last Showgirl
Concordia Filmhuis: Filmzaal 2
Pamela Anderson schittert als Shelley, een ervaren Las Vegas-showgirl die voor een nieuwe toekomst staat.